22 września 2021 r. klasa 3W wzięła udział w wykładzie przeprowadzonym w naszej szkole przez panią dr. Katarzynę Kubuj z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Tematem wydarzenia były demokracja oraz obszary obywatelskiego zaangażowania. Na lekcji przypomnieliśmy sobie sztandarowe zasady demokracji, ich kontekst historyczny oraz środki, za pomocą których są współcześnie realizowane. Przeanalizowaliśmy m. in. reguły inicjatywy ustawodawczej oraz wprowadzania zmian do Konstytucji RP. Omówiliśmy wszystkie elementy demokracji bezpośredniej, np. referenda, do których Pani Profesor przytoczyła przykłady z ostatnich lat. Zajęcia zwieńczyła rozmowa o kwestiach, które kryją się w naszej codzienności, takich jak budżet partycypacyjny Warszawy, nasz samorząd uczniowski czy szanse i zagrożenia wynikające ze stosowania e-votingu, czyli metody głosowania przez Internet, która prawdopodobnie zostanie wprowadzona w przyszłości. Począwszy od demokracji starożytnej, a na współczesnej skończywszy, pogłębiliśmy wiedzę i świadomość w zakresie możliwości zaangażowania w sprawy naszego społeczeństwa.

Bartosz Sławecki, kl. 3W