„w życiu człowieka, jak w mikrokosmosie,
odbijają się losy całego pokolenia"...

Jan Nowak-Jezioranski RFE

W środę 19 listopada 2014 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej jednemu z najwybitniejszych absolwentów liceum im. Adama Mickiewicza - Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu. W uroczystości udział wzięli marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, senator Aleksander Świeykowski, mecenas Jacek Taylor – poseł na Sejm I i II kadencji oraz serdeczny przyjaciel Jana Nowaka Jeziorańskiego, Jarosław Karcz burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Marzenna Adamiak Naczelnik Wydziału Oświaty Dzielnicy Praga-Południe, Barbara Taff oraz Danuta Kais – wieloletnie dyrektorki Mickiewicza, które w 2003 roku miały zaszczyt przyjmować Jana Nowaka Jeziorańskiego w murach naszej szkoły. Obecni byli również dyrektorzy zaprzyjaźnionych warszawskich szkół – dyrektor Zespołu Szkół nr 77 im. Bolesława Prusa, dyrektor XIX LO im. Powstańców Warszawy oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego. Gościliśmy również Andrzeja Niemierko Prezesa Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia oraz wielu innych znamienitych gości. Uroczystość wpisuje się w cykl wydarzeń upamiętniających setną rocznicę urodzin Jana Nowaka Jeziorańskiego. W 2013 roku Senat RP –ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uchwała została przyjęta jednogłośnie z okazji przypadającej na 3 października 2014 roku setnej rocznicy urodzin legendarnego Kuriera z Warszawy.

 

Uroczystość rozpoczęła dyrektor liceum pani Marzenna Zaworska, która podziękowała znakomitym gościom za przybycie, a następnie przedstawiła sylwetkę Kuriera z Warszawy, jego zaangażowanie w sprawy Ojczyzny, pracę konspiracyjną, a także ciepłe kontakty Wielkiego Wychowanka z naszym liceum. Senator Aleksander Świeykowski wspominał swoją emigrację, lekturę książki „Kurier z Warszawy” i wpływ, jaki wywarła na jego całe dalsze życie, jak również wspólną z Janem Nowakiem Jeziorańskim pracę w Radiu Wolna Europa. Mecenas Jacek Taylor opowiadał o swojej przyjaźni z Kurierem z Warszawy, o tęsknocie za krajem, o poczuciu misji. Wszyscy przemawiający podkreślali fakt, że w 1989 roku Jan Nowak Jeziorański - jak tylko warunki polityczne pozwoliły – wrócił do Polski na stałe i jesień swego życia spędził w kraju, dla którego poświęcił całe swoje życie.

Kolejnym punktem programu był występ uczniów z klasy II B. Młodzież pod kierunkiem nauczyciela historii Krzysztofa Kotwickiego przygotowała spektakl-wywiad z Janem Nowakiem Jeziorańskim, którego tłem były inscenizowane przez uczniów wydarzenia z życia Kuriera z Warszawy.

Po uroczystości w sali gimnastycznej, zgromadzeni goście udali się w kierunku pamiątkowej tablicy, która zawisła w pobliżu zabytkowych XVIII wiecznych sztychów miast polskich – daru Jana Nowaka Jeziorańskiego dla naszego liceum. Aktu odsłonięcia dokonali marszałek Bogdan Borusewicz wraz z mecenasem Jackiem Taylorem i senatorem Aleksandrem Świeykowskim. I w tym miejscu uroczystości padły słowa marszałka Borusewicza o „pokoleniu Nowaków”, którzy oddali swe życie dla ratowania Ojczyzny, o romantycznej duszy naszego Absolwenta. Marszałek podziękował młodzieży za spektakl, który bardzo go wzruszył. Po odsłonięciu tablicy i chwili zadumy, dyrektor Marzenna Zaworska zaprosiła gości na wystawę pod tytułem „Nasi wspaniali – nauczyciel i uczeń” poświęconej wybitnemu nauczycielowi- legendzie naszej szkoły – Janowi Wysockiemu i jego wychowankowi Janowi Nowakowi Jeziorańskiemu. Na wystawie można obejrzeć archiwalne fotografie przedstawiające ucznia Zdzisława Jeziorańskiego, jego kolegów z klasy oraz ówczesnych nauczycieli. Wystawę uświetniły prace nagrodzonych uczniów w konkursie „Jan Nowak-Jeziorański – od Polskiego Państwa Podziemnego do wolnej Polski”, zorganizowanym przez Kancelarię Senatu RP oraz liceum im. Adama Mickiewicza.

Informacja na temat wydarzenia znajduje się również na stronie: http://jezioranski.org/aktualnosci/tablica-poswiecona-janowi-nowakowi-warszawskim-liceum-mickiewicza/
 oraz na stronie Stowarzyszenia Wychowanków

Zapraszamy do galerii

Zapraszamy do galerii 2

Zapraszamy do galerii 3