Instrukcja

 Cyprian Norwid. 200. rocznica urodzin wybitnego poety - Kurier Wileński
Cyprian Kamil Norwid urodził się we wsi Laskowo-Głuchy pod Radzyminem 24 września 1821 roku. Zmarł w Paryżu 22/23 maja 1883 roku. Należy do najwybitniejszych polskich prozaików i poetów, był również znakomitym dramaturgiem, grafikiem, malarzem, czy wreszcie myślicielem. W dorobku artysty znajduje się chociażby słynny utwór „Bema pamięci żałobnej rapsod” z roku 1851, czy „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”, który ukazał się w roku 1856.

Stanisław LemWe wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.

Instytut Książki zaprasza na premierę filmu o Cyprianie Norwidzie, jednym z patronów 2021 roku. „Vade-mecum” to krótkometrażowy film w reżyserii Braci Quay – wybitnych twórców animacji filmowej. Premiera online w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 19.00 na Facebooku i YouTube Instytutu Książki. Po pokazie zaprezentujemy dyskusję z udziałem filmoznawcy dr. Łukasza Jasiny i literaturoznawcy dr. hab. Karola Samsela.

W 2021 roku przypada 200. rocznica urodzin wybitnego polskiego artysty Cypriana Norwida. Instytut Książki we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie postanowił ją uczcić filmem, zapraszając do jego realizacji wybitnych twórców animacji – braci Quay.

Stephen i Timothy  Quay to zdobywcy wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. Locarno International Film Festival, Melbourne International Film Festival, Krakow Film Festival, Brussels International Festival of Fantasy Film. Byli również nominowani do Złotej Palmy w Cannes za film „Ulica krokodyli” na podstawie prozy Brunona Schulza.

Bracia Quay są autorytetem, jeśli chodzi o znajomość polskiej kultury, poczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, film i oczywiście literaturę. To oni m.in. wprowadzili na „brytyjskie salony” twórczość Brunona Schulza, tworząc na podstawie jego opowiadania majstersztyk animacji, „Ulicę krokodyli”, obecnie zaś pracują nad adaptacją „Sanatorium pod Klepsydrą” – mówi Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Produkcja skierowana jest do widza zagranicznego i będzie promowana w internecie i mediach społecznościowych, głównie w anglojęzycznym obszarze językowym.

Postanowiliśmy stawić czoła wyzwaniu i zrobić film dla tych, którzy prawdopodobnie nigdy o Norwidzie nie słyszeli. Mamy jednak nadzieję, że choć to krótki film, uda się nim rozpalić ciekawość w widzach i zainteresować ich spuścizną – także dziełami plastycznymi – którą ten wielki, niedoceniony za życia artysta po sobie pozostawił – wyjawiają twórcy filmu, Stephen i Timothy Quay.

Bardzo zależało nam, aby przedstawić twórczość Norwida z anglosaskiej, a nie tylko polskiej perspektywy, i nie mieliśmy wątpliwości, że najlepszymi twórcami do opowiedzenia tej historii będą Bracia Quay – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Cyprian Norwid to poeta funkcjonujący w powszechnej świadomości głównie jako autor kilku wierszy znanych ze szkolnych lektur, dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować ten film również polskiej publiczności, licząc na to, że pokaże on tę wybitną postać z innej, oryginalnej perspektywy.

Premiera online w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 19.00 na Facebooku i YouTube Instytutu Książki.

Film będzie prezentowany z napisami w języku polskim.

Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzimy 27 marca, znów przypada na czas pandemii koronawirusa. Tak jak przed rokiem, teatry są zamknięte na głucho, a spektakle grane tylko online.
Cały czas aktualne jest hasło „zostań w domu – nie wychodź z teatru”, bo wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte dla publiczności. Warszawskie teatry gorąco zapraszają – wiele spektakli dostępnych będzie w ten weekend za darmo.

- Teatr STUDIO pokaże w ten weekend m.in. "Złotą Skałę. Opowieść o Robercie Brylewskim" – spektakl muzyczny, wyreżyserowany przez Grzegorza Laszuka. Darmowy dostęp od soboty 27 marca na kanale YouTube. A na platformie VOD pokazane zostaną "Żaby" w reżyserii Michała Borczucha.

- Teatr SYRENA zachęca do obejrzenia na VOD spektaklu "Legendy warszawskie", a na kanale YT pokazuje pandemiczną produkcję "Hallo Syrena, czyli premiera się odbędzie" (dostęp za darmo).

- Teatr POWSZECHNY proponuje na sobotę przedstawienie pod tytułem "Jak ocalić świat na małej scenie" w reż. Pawła Łysaka. To opowieść o nadciągającej katastrofie ekologicznej, głodzie i przyszłości planety – czytamy na stronie teatru.

- Z kolei Teatr WSPÓŁCZESNY zaprasza na pokaz sztuki "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reż. W. Malajkata. Dostęp do sobotniego pokazu online będzie darmowy.

- Teatr ŻYDOWSKI uczci Międzynarodowy Dzień Teatru przypominając wyjątkowy koncert według scenariusza i w reżyserii Gołdy Tencer oraz Szymona Szurmieja, zarejestrowany w 1993 r.

- Bezpłatnie obejrzeć można także performans "Tisza be-Aw" Teatru 21, który powstał we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Rejestracja tego wydarzenia dostępna będzie przez cały weekend w ramach You Tube Dni Kultury.

- W sobotę Teatr KWADRAT zaprasza na długo wyczekiwaną premierę VOD spektaklu "Umrzeć ze śmiechu" w reżyserii Andrzeja Nejmana. To historia trzech kobiet, które spotykają się po śmierci przyjaciółki, by urządzić jej wieczór pamięci na przemian bawi i wzrusza, udowadniając, że na marzenia nigdy nie jest za późno.