Tak niedawno nieśmiało stawiali swe pierwsze kroki w progach „Mickiewicza”, a już trzy lata minęły nie wiadomo kiedy i zabrzmiał ostatni dzwonek.  W czwartek, 25 kwietnia o godz. 17-tej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów klas trzecich.  Abiturienci odebrali świadectwa ukończenia liceum i z drżeniem serca zaczęli odliczać ostatnie godziny dzielące ich od egzaminu dojrzałości. „Bądźcie odważni”, Wymagajcie od siebie", Pamiętajcie, że mądrość zdobywa się przez całe życie", „Nie bójcie się kochać i marzyć”, Zawsze pamiętajcie, że jesteście Mickiewiczakami” – oto wskazówki, jakie otrzymali na początku drogi w dorosłe życie. GRATULUJEMY CENZUREK I ŻYCZYMY SUKCESÓW NA MATURZE!

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową ku czci profesorów i uczniów Liceum Adama Mickiewicza, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Marzenna Zaworska, serdecznie i ciepło żegnając kolejny rocznik Mickiewiczaków. W kolejnej części uroczystości najmłodsi abiturienci przekazali sztandar uczniom klas pierwszych naszego Liceum. Do pocztu sztandarowego zostali powołani:  Paulina Kacprowicz, Tomasz Kupiec i Kinga Radzka z klasy I D oraz Dorota Stefańska, Arkadiusz Jeznach i Anna Stefaniak z klasy I E.  Następnie, zgodnie z tradycją naszej szkoły, wręczone zostały dyplomy honorowe zaproszonym na uroczystość absolwentom „Mickiewicza”, którzy swoją maturę zdawali sześćdziesiąt i pięćdziesiąt lat temu.

Wreszcie nadszedł wyczekiwany z niecierpliwością moment rozdana świadectw z wyróżnieniem oraz dyplomów i nagród za udział w konkursach i działalność społeczną. Nagrodzeni w tym roku zostali:

Abiturienci z najwyższą średnią, którzy uzyskali świadectwa z czerwonym paskiem:

Emilia Laszczka (klasa III L) – średnia 5,06 (uczennica otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów)
Sylwia Jędrasik (klasa III A) - średnia 4,88
Adam Klażyński (klasa III D) - średnia 4,88
Aleksandra Romańska (klasa III E) - średnia 4,81
Sandra Kierzkowska (klasa III A) - średnia 4,75

Uczniowie, którzy uzyskali najlepszą średnią w swojej klasie:

Piotr Żmijewski (klasa III C) - średnia 4,69
Katarzyna Krotewicz (klasa III J) - średnia 4,53
Katarzyna Tausiewicz (klasa III B) - średnia 4,50

Finalista Olimpiady Języka Francuskiego
Alexis Nowikowski (klasa III D)

Autorka wierszy wydrukowanych w kwietniowym numerze „Cogito”
Klaudia Bąk (klasa III L)

Uczniowie aktywnie działający w samorządzie szkolnym
:
Kamil Jamorski (klasa III C)
Julia Kłosowska (klasa III B)
Magdalena Mościcka (klasa III B)
Joanna Paprocka (klasa III B)
Karolina Tabor (klasa III B)
Aleksandra Terebus (klasa III B)

Młodzież, która aktywnie działała w wolontariacie:

Justyna Skórka (klasa III L)
Joanna Chmura (klasa III L)
Adrianna Bilska (klasa III L)
Agnieszka Piwowarczyk (klasa III L)
Agnieszka Lasocka (klasa III L)
Urszula Wiśniewska (klasa III L)
Aleksandra Antczak (klasa III L)
Piotr Cyran (klasa III L)
Marcin Chlewicki (klasa III L)
Aleksandra Staszewska (klasa III L)
Michał Melcer (klasa III C)
Patrycja Pieńkosz (klasa III A)
Zuzanna Krystowska (klasa III J)
Kacper Lech (klasa III J)

Mistrzynie Dzielnicy Praga-Południe w tenisie stołowym
:
Katarzyna Krotewicz (klasa III J)
Anna Kulińska (klasa III D)
Sylwia Marchlik (klasa III L)

Zdobywczynie II miejsca w Dzielnicy Praga-Południe w koszykówce
:
Karolina Misiak (klasa III B)
Agnieszka Rudnicka (klasa III E)
Aleksandra Terebus (klasa III B)

Zdobywca wielu nagród w różnych dyscyplinach sportowych
Przemysław Gałecki (klasa III B)

Zwycięzca szkolnego konkursu M-FACTOR
Michał Wierzbowski (klasa III J)

Uczennice, które odniosły wiele sukcesów w konkursach wokalnych:

Marta Romańczuk (klasa III A)
Anna Kulińska (klasa III D)

Zwieńczeniem uroczystości były przemówienia.  W imieniu Rady Pedagogicznej abiturientów pożegnała p. prof. Izabela Bnińska, nauczycielka matematyki i języka angielskiego, także absolwentka Mickiewicza, zachęcając do odwagi i stawiania sobie wysokich wymagań. Do podtrzymywania i pielęgnowania kontaktów z kolegami ze szkolnej ławy zachęcał wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza, pan Janusz Brodowski. Przemówienia przedstawicielki rodziców, pani Lucyny Melcer oraz przedstawicielki abiturientów, Karoliny Staniewskiej to przede wszystkim podziękowania dla dyrekcji i grona pedagogicznego za trzyletni trud włożony w wychowywanie i nauczanie. Krzepiące i dodające otuchy przed maturą słowa skierował też do swych starszych kolegów zwycięzca szkolnego Konkursu „Mistrz Mowy Polskiej” Mateusz Zieliński z klasy II L.  Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół „Ambitus”, któremu udało się rozśpiewać całą zgromadzoną na sali społeczność Mickiewiczaków. Abiturienci wraz z wychowawcami udali się do swoich klas, by odebrać świadectwa i powspominać wspólnie przeżyte lata.