W środę, 17 kwietnia w naszej szkole odbył się trzeci etap oraz gala finałowa Konkursu „Dreimal Deutsch”. Warszawski konkurs wiedzy realioznawczej o krajach niemieckiego obszaru językowego „Dreimal Deutsch” zorganizowany został przez Wydział Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz nasze Liceum. Głównym partnerem konkursu było Wydawnictwo Nowa Era, patronat honorowy objęli: Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Tomasz Kucharski, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, Austriackie Forum Kultury i Ambasada Szwajcarii. Wzięło w nim udział około 300 uczniów z warszawskich szkół ponadgimnazjalnych.   zobacz zdjęcia

Do finału zakwalifikowały się reprezentacje sześciu szkół. Finałowe zestawy pytań przygotowali nauczyciele germaniści z IV LO im. Adama Mickiewicza, a w jury zasiedli profesorowie Instytutu Germanistyki UW, nauczycielka języka niemieckiego w naszym liceum oraz przedstawicielka Wydawnictwa Nowa Era. Konkurs miał charakter multimedialny: uczniowie w czteroosobowych zespołach zajęli miejsca przy komputerach, by odpowiedzieć na pytania dotyczące historii, geografii i kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Zadania były ambitne i niełatwe: trzeba było na przykład rozpoznać miasto po jego zabytkach, zidentyfikować fragment filmu i podać jego reżysera lub powiedzieć z jakiego muzeum pochodzi pokazany na zdjęciu eksponat. Młodzież była jednak świetnie przygotowana i bardzo dobrze poradziła sobie w obu rundach trzeciego etapu.

Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Liceum im. K. Hoffmanowej (zwycięzcy otrzymali tablety ufundowane przez Wydawnictwo Nowa Era i Radę Rodziców przy IV Liceum Ogólnokształcącym), drugie – uczniowie Liceum im. J. Dąbrowskiego, a trzecie – młodzież z Liceum im. M. Kopernika. Serdecznie gratulujemy! W finale znaleźli się poza tym reprezentanci Liceum im. J. W. Goethego i Liceum im. R. Barbosy oraz Zespołu Szkół im. E. Kwiatkowskiego. Wszyscy finaliści oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody ufundowane przez Wydział Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec, Austriackie Forum Kultury i Ambasadę Szwajcarii.

Uroczystość w naszej szkole zaszczyciło swą obecnością wielu znamienitych gości, m. in.:
Pan Jarosław Karcz – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga Południe
Pan Klaas Dietrich Konig – I sekretarz Wydziału Kultury Ambasady Republiki Federalnej Niemiec
Pani Ulla Krauss-Nussbaumer – dyrektor Austriackiego Forum Kultury
Pani Halina Panufnik – główny specjalista Wydziału Oświaty i Wychowania Praga-Południe
Prof. dr hab. Robert Małecki – Dyrektor Instytutu Germanistyki w Warszawie
Wykładowcy z Instytutu Germanistyki UW:
- prof. dr hab. Lech Kolago
- prof. dr hab. Tomasz Pszczółkowski
- dr hab. Anna Warakomska
Pan Paweł Moras – Prezes Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Pani Agnieszka Kozdra – przedstawicielka Wydawnictwa Nowa Era
Pan Janusz Brodowski – Prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Pan Ryszard Wójcik – Prezes Rady Rodziców przy IV LO im. Adama Mickiewicza

Galę finałową uświetniła część artystyczna, przygotowana przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego. Było to przedstawienie oparte na  „Lirykach Lozańskich” Adama Mickiewicza oraz oryginalnych tekstach Johanna Wolfganga Goethego („Faust”, „Król Olch” ) z wykorzystaniem muzyki Haendla.

Gorąco dziękujemy Radzie Rodziców przy IV Liceum im. Adama Mickiewicza za pomoc przy zorganizowaniu tej uroczystości.