profzarnowiecki

       

W dniach 25-28.09.2018 odbył się wyjazd integracyjny dla naszych świeżo upieczonych pierwszaków. Tegoroczny wyjazd do Rajgrodu przebiegł pod hasłem: bogowie Greccy. Nasi uczniowie już przed wyjazdem przenieśli się oczami wyobraźni do starożytnej Grecji, ale to dopiero na wyjeździe zaczynała się prawdziwa zabawa. Już pierwszego wieczoru musieli wykazać się zaradnością i kreatywnością, ponieważ mieli za zadanie przebrać swojego mentora za jednego z bogów. Jak możemy się domyślić każda klasa znakomicie sobie poradziła. Oprócz zagłębiania się w mitologię grecką, nasze pierwszaki pojechały do Wilna, aby poznać lepiej historię naszego patrona. Odwiedziły dom, uczelnię oraz muzeum Adama Mickiewicza. Ostatniego dnia wyjazdu nastąpiły Wielkie Igrzyska. Mimo niesprzyjającej pogody każda klasa dała z siebie wszystko i konkurencje były emocjonujące. Po sportowych konkurencjach nadszedł najbardziej wyczekiwany moment całego wyjazdu – chrzest pierwszoklasistów. Od tego momentu nie są to już zwykłe pierwszaki. To są Pierwszaki Mickiewicza.

 

W zeszły piątek wraz z moją klasą II E i naszym wychowawcą Profesorem Krzysztofem Maksymowem wybraliśmy się do kina na film pt. „Dywizjon 303” a następnie na historyczny spacer po Powązkach. Mimo pogarszającej się pogody w ostatnich tygodniach trafiliśmy na przyjemny słoneczny dzień, który spędziliśmy niezwykle przyjemnie zdobywając wiedze historyczną.

            Film „Dywizjon 303” opowiada o heroicznej postawie polskich pilotów podczas II Wojny Światowej służących w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii. W obsadzie możemy zobaczyć między innymi Macieja Zakościelnego jako Jana Zumbacha lub Piotra Adamczyka grającego Witolda Urbanowicza. Możemy obserwować zarówno ich walkę z Niemcami w powietrzu jak i rozterki psychologiczne z Brytyjczykami. Uważam, że nasza klasa przez film mogła bliżej zapoznać się z historią naszych dzielnych pilotów ale również wejść w klimat tamtych czasów. Zarówno myślę , że wybranie filmu historycznego było strzałem w dziesiątkę, ponieważ wynieśliśmy z sali kinowej dużą ilość wiedzy. Na następną część wycieczki przenieśliśmy się w miejsce większej zadumy mianowicie na Cmentarz Powązkowski na którym odbyliśmy fascynującą drogę przez groby znanych ludzi. Wraz z naszym wychowawcą jako przewodnikiem dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i mogliśmy oddać się chwili zadumy i refleksji.

            Całą klasą uważamy, że to była jedna z najlepszych naszych wycieczek i już nie możemy doczekać się kolejnych gdyż nasze głowy wypełnione są pomysłami. Oprócz wiedzy jaką zdobyliśmy mogliśmy się lepiej poznać i przekonać ze nauka to nie tylko siedzenie w ławce i czytanie książek strona po stornie. Mamy nadzieję, że następna nasza wycieczka będzie jeszcze ciekawsza i pełna emocji.

Wiktoria Matuszczak

     

W dniach 6 -7 września w naszej szkole została przeprowadzona akcja Narodowego Czytania ”Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W czasie przerw uczniowie różnych klas we współpracy z nauczycielami polonistami przez radiowęzeł zaprezentowali 6 fragmentów powieści. Wywieszone zostały także okolicznościowe plakaty i informacja o Narodowym Czytaniu w Ogrodzie Saskim z udziałem Pary Prezydenckiej.  Cała akcja wywołała spore zainteresowanie, było dużo chętnych do czytania, można tez było podziwiać zdolności lektorskie koleżanek i kolegów.

Następne Narodowe Czytanie już za rok!

 

 

7 września gościliśmy w szkole animatorów którzy w ramach programu Stolica Wolności 1918 – 2018 przywieźli Warszawską Księgę Wolności 1918 – 2018 – 2118. Mieliśmy niepowtarzalna okazję wpisać się na karty Księgi swe symboliczne przesłania dotyczące współczesności w tym również refleksji o naszej stolicy. 13 października 2018 roku Warszawska Księga Wolności została zakopana w kapsule czasu na skwerze ks. Jana Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Wierzymy ze za 100 lat nasze przesłania zostaną przeczytane z uwagą i wzruszeniem.

Dzisiaj 3.09.2018 punktualnie o godz.9.00 odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum, a salę zapełnili uczniowie klas drugich i trzecich oraz grono pedagogiczne. Pani dyrektor w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na najważniejsze działania w tym roku szkolnym, w tym organizację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 100-lecia nadania szkole imienia czy realizację projektu „Europa to my”. Podkreśliła też, że najważniejszym zadaniem każdego ucznia jest nie tylko zdobywanie wiedzy, ale rozwijanie swoich pasji i zdobywanie wielu umiejętności, aby dobrze przygotować się do funkcjonowania w gwałtownie rozwijającym się i zmieniającym się świecie. Poinformowała też uczniów o zmianach w szkole i mogliśmy cieszyć się wyremontowaną szatnią i odnowioną salą chemiczną. Następnie udaliśmy się do sal, aby spotkać się z wychowawcą oraz koleżankami i kolegami.
Nasi młodsi koledzy przygodę z liceum Mickiewicza rozpoczęli o godz. 11 od spotkań z wychowawcami.
Wszystkim życzymy udanego roku, świetnych wyników i dużo radości.

          konsolidarszk2   konsolidarszk1  konsolidarszk3

Nasze całoroczne starania i udział w dużym projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej zakończył się sukcesem:)

Realizowane przez klasę 2 B we współpracy z 2 H w pierwszym semestrze działania w ramach ścieżki historycznej oraz ścieżka społeczna w semestrze drugim znalazły uznanie w oczach trenerów CEO i zostaliśmy uhonorowani zaszczytnym tytułem Solidarnej Szkoły!

A nam w pamięci na zawsze pozostaną najbardziej spektakularne wydarzenia: spotkanie ze świadkiem historii, wystawa aut z PRL-u 
i wspaniale przygotowany pokaz mody lat 80 – tych
J

                                                          stanislaw1                                                                      

                             sukcessport1     sukcessport2

 W roku szkolnym 2017/2018 oprócz trwających w Rosji Mistrzostw Świata w piłce nożnej Liceum Mickiewicza  wygrało wszystko co wygrać było można. Na zdjęciu z Panią Dyrektor Marzenną Zaworską wygranna drużyna piłki nożnej z opiekunem- trenerem Pawłem Marciniakiem.