Dnia 15 lutego wybraliśmy się całą klasą wraz z Panią Profesor Mariolą Półgrabią na wycieczkę do Pałacu Kultury i Nauki, w celu obejrzenia wystawy Body Worlds. Eksponaty wystawiane w tym miejscu są naprawdę niezwykłe. Dzięki ludziom , którzy zgodzili się na preparacje ich ciał mogliśmy zdobywać wiedzę niczym studenci medycyny. Wynajęty przewodnik pomógł nam zgłębić wiedzę podstawową dotyczącą ludzkiego życia a nasza nauczycielka od biologii zasypała nas masą ciekawostek o ludzkim życiu od narodzin aż do śmierci. Na koniec obejrzeliśmy film przygotowywania ciał do wystawy. Jest to jedyna taka wystawa w Polsce , która nie jest dostępna cały rok i bardzo cieszyliśmy się , że możemy się na nią wybrać. 

Dnia 21 lutego wybraliśmy się na wycieczkę na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby poszerzyć naszą wiedzę o organizmach żyjących w glebie. Pojechała z nami Pani Profesor Małgorzata Otłowska ucząca w naszej szkole religii. Wykłady były dla nas bardzo fascynujące , ponieważ większość organizmów żyjących w glebie mogliśmy obejrzeć pod mikroskopami. Warto zauważyć , że każdy z nas miał do dyspozycji własny mikroskop , który nauczył się obsługiwać. Mieliśmy również możliwość sami wykonać preparaty i znaleźć organizmy w nich żyjące. Wykładowcy chętnie odpowiadali na nasze pytania i zachęcali abyśmy byli aktywni podczas wykładów. Zgodzili się również pokazać nam hodowane w instytucie zwierzęta takie jak ryby , pająki i aksolotle. Zdaniem naszej klasy to była jedna z najlepszych lekcji prowadzonych na tym Uniwersytecie, a należy mieć na uwadze iż nasza klasa odwiedzała go już wiele razy i na pewno zagości tam jeszcze nie raz.

W dniu 21.02 klasa 1C wraz z prof. Elżbietą Kowalczyk udała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego na lekcję poświęconą tekstom kultury od epoki starożytnej do okresu renesansu. Lekcja ta została przeprowadzona przez przewodnika w bardzo interesujący sposób. Po zakończeniu planowanych zajęć otrzymaliśmy zadanie specjalne od Pani prof. Kowalczyk polegające na zrobieniu sobie zdjęcia z obrazem przedstawiającym wizerunek patrona naszej szkoły oraz z dziełem autorstwa Jana Matejki pt. "Bitwa pod Grunwaldem".

Wiktoria Sokołowska

Wiktoria Kania 

W roku szkolnym 2018-2019 miło nam poinformować o następujących sukcesach uczniów i przygotowujących ich nauczycielach w olimpiadach przedmiotowych.
Do II etapu przeszli uczniowie:
Piotr Załuski (3B) - Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Nauczyciel przygotowujący - P. Krzysztof Kotwicki
Piotr Załuski (3B), Dawid Gmitrzuk (2A), Mateusz Cichocki (2C) - Olimpiada Geograficzna. Nauczyciele Przygotowujący: P. Agnieszka Chechlińska-Tuzinek, P. Krzysztof Maksymow, P. Agnieszka Zalewska
Aleksander Kuk (1B) - Olimpiada Wiedzy o UE. Nauczyciel przygotowujący - P. Krzysztof Maksymow
Kamil Głażewski (3H), Szymon Kosiński (2C), Gabriela Kotra (2H) - Olimpiada Historyczna. Nauczyciele przygotowujący: P. Krzysztof Maksymow, P. Kamila Załuska
Kuba Makowski (1C), Krystian Gontarek (2C), Dmytro Bakakin (1C), Aleksander Karpiuk (1C), Kasper Krupski (1B), Hubert Magdziak (2C), Maciej Skowroński (2C) - Olimpiada Przedsiębiorczości. Nauczyciel przygotowujący: P. Krzysztof Maksymow
 Wszystkim uczniom i ich opiekunom bardzo serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze olimpijskie zmagania.
 

W dniu 17.01 o godzinie 12 odwiedziliśmy klasą 1C oraz naszą wychowawczynią Elżbietą Kowalczyk Fundację Jana Jerozolimskiego na Saskiej Kępie. Każda osoba miała za zadanie przygotowanie poczęstunku dla podopiecznych fundacji oraz przyniesienie gier w celu umilenia tego wspólnego czasu wszystkim tam obecnym. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy wszyscy ciepło przywitani przez gospodarzy i zajęliśmy miejsca wśród staruszków. Na początku każdy się sobie przedstawił i powiedział kilka słów o sobie. Widać było, że osoby starsze były bardzo uradowane możliwością spotkania z nami i spędzania z nami czasu. Przy niektórych stolikach trwały zacięte rozgrywki uno, chińczyka oraz inne przygotowane przez nas gry, w innych natomiast podopieczni zadecydowali, że wolą spędzić ten czas na rozmowie. Mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat ich życiorysów, historii ich rodziny oraz życia jakie teraz prowadzą. Niektóre osoby były już trochę schorowane, jednak w dalszym ciągu biła od nich wielka radość i ciągły uśmiech cały czas gościł na ich twarzach. Pod koniec naszego spotkania jedna z wolontariuszek tego domu uczyła nas podstaw gry na bębnach. Wszyscy spędziliśmy ten czas bardzo miło i wychodząc uśmiech nie schodził nam z twarzy. Bardzo miło było odwiedzić to miejsce wiedząc, że możemy umilić ten czas innym oraz sami spędzić go w przyjemnej atmosferze. Planujemy częściej odwiedzać to miejsce i mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli tam wrócić.

Wiktoria Sokołowska 1C

Drużyna chłopców IV LO w miażdzący sposób pokonała wszystkich uczestników Mistrzostw Gminy w piłce koszykowej i trzeci raz z rzędu zdobyła tytuł Mistrza Dzielnicy Praga Południe. Teraz startujemy w Mistrzostwach Warszawy.Opiekunem jest prof.Paweł Marciniak.
 

Miło Nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała Dyplom Uznania za ogromne zaangażowanie, okazane serce i udział w zbiórce darów w ramach corocznej świątecznej akcji  ,,Polacy Kresowym Rodakom".

zyczenia1

W dniach 18.12 i 19.12 odbył się w naszym liceum turniej tenisa stołowego. Sportowa batalia była zawzięta, poziom zawodów wysoki, a liczba uczestników przekroczyła 40 osób! Emocje były adekwatne do widowiska sportowego jaki zafundowali nam zawodnicy. 
Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się gry finałowe zarówno chłopców jak i dziewcząt. 
Najlepszym zawodnikiem turnieju wśród Panów okazał się Hubert Magdziak - I miejsce, II miejsce zajął Wiktor Mankiewicz, a na III miejscu znalazł się Szymon Kosiński.
Wśród Pań najlepszą tenisistka stołową okazała się Zofia Luboniewicz, II miejsce należało do Katarzyny Szutko, a na ostatnim miejscu na podium stanęła Wiktoria Kujawa.
Wszystkim uczestnikom turnieju, a przede wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Ogromne podziękowania dla ucznia pierwszej klasy - Janka Kotuły, który zaprojektował i wykonał dyplomy dla najlepszych zawodników turnieju.

A. Rosik

W poniedziałek 17 grudnia klasa 2 B wraz z prof. Krzysztof Kotwicki wybrała się na Krakowskie Przedmieście by obejrzeć wystawę poświęconą 100. rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych. Wyjście zorganizowane było w ramach realizowanego przez nas projektu „Solidarna Szkoła”. Obejrzeliśmy niezwykłe biografie Polek żyjących na przełomie XIX i XX wieku oraz kobiet walczących o wolną Polskę 1918 roku i podczas wojny polsko-bolszewickiej. Stanisława Paleolog, Wanda Gertz, Maria Kretkowska, Aleksandra Szczerbińska, Maria Dulębianka, Maria Konopnicka, Paulina Kuczalska-Reinschmit i wiele innych. Każda z nich mogłaby się stać bohaterką tak popularnych dziś filmów i seriali historycznych, większość została jednak zapomniana. A przecież ich dorobek i życiorysy stanowią część demokratycznej i nowoczesnej historii Polski.

Odwiedziliśmy także pomnik naszego Patrona i wybraliśmy się na gorącą kawę, herbatę i czekoladę na Stare Miasto:)

W dniu 14 grudnia 2018 odbył się w szkole konkurs Mistrz Mowy Angielskiej. W konkursie wzięli udział uczniowie praskich szkół ponadgimnazjalnych. W jury zasiadali nauczyciele języka angielskiego naszego liceum: p. Maria Hinc, p. Hanna Pacek, p. Renata Majcher, p.Agnieszka Marczuk, reprezentantka wydawnictwa Pearson p. Marta Strzyżewska oraz pani Julita Gąsiorek z ZS nr 40. Konkurs prowadziła Zosia Czaplicka, uczennica naszej szkoły.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w części I ej konkursu uczestnicy prezentowali przygotowane wcześniej tematy. Do II-ego etapu, w którym należało wypowiedzieć się krótko na wylosowany temat, zakwalifikowało się 10 osób.

Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo dobry poziom opanowania języka mówionego. Dzielili się z publicznością swoimi pasjami oraz dużą wiedzą na temat, który omawiali.

Nagrodzeni zostali:

   I miejsce         - Jędrzej Iwanowski - IV L.O. im. A. Mickiewicza

   II miejsce           Ksawery Wróbel -   XIX L.O. im. Powstańców W-wy

   III miejsce         Piotr Małecki - XCIX L.O. im. Z. Herberta

Wyróżnienia otrzymali:

1. Zofia Gorzkiewicz - XCIX L.O. im. Z. Herberta

2.Michele de Groot -    IV L.O. im. A. Mickiewicza  

3.Alicja Mońka -           XIX L.O. im. Powstańców Warszawy

Zwycięzcom gratulujemy!