W naszym liceum mieliśmy przyjemność gościć Sifu Janusza Szymankiewicza, prezydenta i głównego mistrza Europejskiego Stowarzyszenia Atletycznego Ving Tsun Kuen. 
Dr Szymankiewicz opowiedział uczniom o genezie i historii walki mieczem w feudalnej Japonii. Zapoznał słuchaczy z zasadami jakie panowały w szkołach samurajów, a następnie przeszedł do prezentacji niektórych technik defensywnych i ofensywnych walki śmiercionośnym orężem.

 A. Rosik

Dnia 11.12.2018 r. w godzinach 15:00-20:00 odbyło spotkanie z cyklu ''Wieczór z Wos-em'' pod przewodnictwem pana Krzysztofa Kotwickiego. Mimo popołudniowej pory frekwencja była zadowalająca, a atmosfera niezapomniana. Podczas zajęć maturzyści rozwiązywali arkusze maturalne zadania dotyczące trudnych zagadnień prawnych oraz rozpracowywali kolejne zagadnienia związane ze zbliżającą  się wielkimi krokami maturą. Pracowało nam się tak dobrze, że zapomnieliśmy o zamówieniu planowanej pizzy:) ale zamówimy ją następnym razem:)  Dzięki takim zajęciom maturzyści mogą być spokojni o swoje wyniki.

4 grudnia mieliśmy zaszczyt gościć Panią Henrykę Krzywonos, która 15 sierpnia 1980 r. zatrzymała kierowany przez siebie tramwaj w okolicy gdańskiej Opery Bałtyckiej i powiedziała słowa, które na stałe wpisały się w historię Polski: „Ten tramwaj dalej nie jedzie”. Potem poszła do Stoczni Gdańskiej i przekonała kierujących strajkiem, żeby go nie przerywać. Zdarzenie to bywa określane jako symboliczny początek strajku gdańskiej komunikacji, choć sam strajk rozpoczął się wcześniej. Do końca brała udział w proteście, a jej podpis znalazł się też na Porozumieniach Sierpniowych. W stanie wojennym pomagała internowanym i kolportowała wydawnictwa podziemne. Była represjonowana, objęta nakazem opuszczenia Gdańska i pozbawiona możliwości zatrudnienia. W 1994 roku założyła z mężem rodzinny dom dziecka, w którym wychowało się 12 dzieci. Obecnie jest posłanką na Sejm RP.
Pani Krzywonos opowiedziała nam swoją poruszającą historie i dała kilka rad co do naszego życia.

28 listopada w naszej szkole odbył się Turniej Teatralny dla wszystkich klas pierwszych.Uczniowie każdej z klas wystawiali fragmenty " Króla Edypa",swojej szkolnej lektury.Młodzi aktorzy,reżyserzy i scenografowie wykazali się inwencją twórczą ,kreatywnością i poczuciem humoru , co zostało docenione przez widzów i jury.Poziom występów był wyrównany, a wyróżnione klasy to:

1 miejsce - kl. Ih, 2 miejsce - kl Ia, 3 miejsce - Ie.

Zwycięzcom gratulujemy.

W piątek 30 listopada obyła się na terenie naszej szkoły kolejna edycja projektu „Nastolatek w samorządzie” organizowanego przez Urząd Miasta Warszawa. W całodniowych warsztatach udział wzięły klasy 1 B, 1 E. Prowadzone przez trenerów warsztaty samorządowe miały na celu zachęcenie młodzieży do działania w swoim środowisku lokalnym, przybliżenie im zagadnień związanych z samorządnością oraz ideą społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas warsztatów poruszane były zagadnienia takie jak samorząd uczniowski, prawa ucznia, działanie na rzecz najbliższej okolicy, dofinansowania na projekty młodzieżowe, wolontariat, współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi, obywatelskie możliwości wpływu na rzeczywistość i administracja miejska. Uczniowie dowiedzieli się jak szukać i nawiązywać współpracę z innymi podmiotami lokalnego życia społecznego – samorządem, instytucjami, organizacjami, poznali strukturę organizacyjną miasta Warszawy oraz narzędzia dzięki którym mogą włączać się w procesy decyzyjne na jego terenie. Wiedza zdobyta na tych zajęciach wykorzystywana będzie na lekcjach wiedzy o społeczeństwie. Druga część zajęć odbędzie się 13 grudnia.

 

W dniu 27 listopada klasa IB wraz z wychowawcą Panem Profesorem Krzysztofem Kotwickim odbyła wycieczkę na Zamek Królewski w celu zwiedzenia wystawy pod tytułem " Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej ". Mogliśmy na niej podziwiać zdjęcia, obrazy, ale także fragmenty listów i zapisków czy też ścieżki dźwiękowe i wizualizacje, przedstawiane wielokrotnie na wystawie głównie w formie unikatowych nagrań archiwalnych należących przede wszystkim do Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.  Przez większość wystawy towarzyszyła nam lecąca w tle muzyka. Jednak najbardziej zaimponowała mi ta z części ekspozycji z lat 70. i 80. czyli blues, który dla Polaków żyjących w tamtym czasie był znakiem nadziei. Szczególną uwagę w treści wystawy zwrócono na postać Józefa Piłsudskiego oraz twórczość Jana Matejki. 
Gabriela Kożuchowska klasa IB

W zeszłym roku w czteroosobowym składzie: Anna Łukasiewicz, Julia Starybrat, Zuzanna Tylutki, Barbara Marczyk pod opieką Profesora Krzysztofa Kotwickiego wzięłyśmy udział w konkursie Arsenał Warszawa. Polegał on na nakręceniu krótkiego filmu na wybrany temat. Przy pomocy Adama Skorupskiego nakręciłyśmy 5 minutowy reportaż o historii odsłonięcia pomnika patrona naszej szkoły Adama Mickiewicza pt. „Odsłonięcie Warszawskiego Pomnika Adama Mickiewicza”.

W dniu 22 listopada w Sali Kinowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Galę rozpoczęła piosenka Czesława Niemena pt. „Sen o Warszawie”. Następnie Pan Krzysztof Jakubik uczcił pamięć wybitnej pisarki, scenarzystki oraz Przewodniczącej Rady Programowej konkursu Arsenał Warszawa Pani Barbary Wachowicz.
Ogłoszenie wyników konkursu zaczęło się od wręczenia wyróżnień. Przy każdym wyczytywanym zespole nasz stres był coraz większy. Skrycie liczyłyśmy na zajęcie pierwszego miejsca.

I nadszedł ten moment. Po długim oczekiwaniu ogłoszono iż jednogłośnie pierwsze miejsce zajmuje zespół z IV LO.Nasze szczęście było niedopisania! Duma rozpierała zarówno nas jak i Pana Profesora Kotwickiego.Przy odbieraniu głównej nagrody usłyszałyśmy od członków jury wiele pochwał i gratulacji dla pracy jaką wykonałyśmy.Właśnie dla takich chwil warto żyć i ciężko pracować. 

Na koniec cały nasz zespół pragnie jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za ogromną pomoc, motywację i wsparcie Panu Profesorowi Kotwickiemu.

 

W środę 21 listopada klasa I h poszła z panią Kamilą Załuską do Muzeum Narodowego. Zwiedzając wystawę „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” zorganizowaną dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyliśmy nietypową lekcję historii zatytułowaną „ Niech się Polska przyśni Tobie”.

W czasie lekcji poznaliśmy dzieła polskich malarzy i rzeźbiarzy ( np. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej), na których przedstawiono obrazy wojny, walki o niepodległość czy bohaterów i twórców niepodległości. Dowiedzieliśmy się, że nie było jednej wizji niepodległej Polski ani sposobu doprowadzenia do jej utworzenia i z zainteresowaniem oglądaliśmy dzieła, które ilustrowały pomysły artystów czy polityków. Poznaliśmy głównych aktorów walk, zobaczyliśmy ich portrety, zwłaszcza w sali poświęconej wyłącznie artystycznym wyobrażeniom postaci Józefa Piłsudskiego.

Warto było tę wystawę zobaczyć!

gembrNie żyje Andrzej Grembowicz, znany również jako Robert Brutter. Miał 60 lat Absolwent IV LO im A. Mickiewicza w Warszawie (1973-1977)
18 listopada zmarł Andrzej Grembowicz - poinformował serwis filmpolski.pl. Scenarzysta seriali "Rodzina zastępcza", "Ranczo" i "Ekstradycja" miał 60 lat.
W niedzielę, 18 listopada odszedł pisarz i scenarzysta Andrzej Grembowicz, posługujący się pseudonimem literackim Robert Brutter.
Andrzeja Grembowicza wspominała scenarzystka Ilona Łepkowska. "Na pewno kochaliście jego "Ranczo". Wspaniały scenarzysta, skromny, pracowity. Od lat zmagający się z nieuleczalną chorobą. Wielka, wielka strata..." - napisała na swoim Facebooku Łepkowska.
Andrzej Grembowicz, znany jako Robert Brutter, stworzył scenariusze do najpopularniejszych seriali telewizyjnych. Odpowiadał m.in. za sukces kultowej "Ekstradycji", "Rodziny zastępczej", "Wiedźm", "Rancza" czy "Dziewczyn z Lwowa". Współtworzył także filmy: "Nocne graffiti" Macieja Dutkiewicza z Markiem Kondratem, "Fuks" również w reżyserii Dutkiewicza, z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Kurkówną, "Wtorek" Witolda Adamka z Pawłem Kukizem i Kingą Preis, czy "Wszystko będzie dobrze" w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego, z Robertem Więckiewiczem.
Do serialu "Ranczo" tworzył również piosenki. Napisał najczęściej kojarzoną z serialem telewizyjnej Jedynki "To tylko sny", uwielbianą przez widzów "Piosenkę Pietrka", a także "Koszmar życia", "Hymn PPU" czy "Ty jesteś dla mnie jak sen".
Był autorem powieści "Spadek na życzenie", "Parszywy dublet", "Nie opłaca się bić Maxa" i "Rekontra". Za tę ostatnią otrzymał w 1992 r. I nagrodę w konkursie im. Alistaira MacLaina na powieść sensacyjną. Był także współautorem sztuk teatralnych: "Myszki" (wraz z Maciejem Dutkiewiczem), "Matka chrzestna", "Impuls" (również we współpracy z Dutkiewiczem) oraz "Bal".
Adaptował także na potrzeby telewizji, współtworząc przedstawienia i filmy telewizyjne. Były to m.in.: "Historia jednego dnia z epilogiem", "O przemyślności kobiety niewiernej" czy "Wojny przedmałżeńskie" - wszystkie tytuły we współpracy z Tomaszem Dutkiewiczem.
Andrzej Grembowicz był pracownikiem Sejmu RP, pracował jako wicedyrektor biura prasowego Kancelarii Sejmu. Pełnił także funkcje redaktora naczelnego pisma "Kronika Sejmowa".
Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej i laureatem nagrody Hartley-Merrill za scenariusz filmu "Tam, gdzie żyją Eskimosi" Tomasza Wiszniewskiego.
Andrzej Grembowicz (Tomasz Brutter) zmarł 18 listopada 2018 roku. Miał 60 lat.
źródło: FilmPolski, Filmweb

 

W piątek 16 listopada 2016 r. uczennice naszej szkoły: Eliza Krasowska (1e), Alicja Gerej (1h), Maja Kowalewska (2e) i Julia Jaroszewska (3h) wzięły udział w XIV edycji Praskiego Konkursu Patriotycznego - pieśń i piosenka patriotyczna. I miejsce zajęła Julia Jaroszewska, a wyróżnienie otrzymały: Eliza Krassowska i Alicja Gerej. Uczennice przygotowywali nauczyciele historii: p. Krzysztof Maksymow i p. Tadeusz Bąk.