„Echo” Henry Jamesa

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Warszawa 2016

Niepublikowana dotychczas w Polsce opowieść Henry’ego Jamesa pokazuje zderzenie mentalności amerykańskiej z europejską w II połowie XIX w. na przykładzie dwóch rodzin – Dossonów i Probertów.

Zwiedzanie Paryża i podejmowane kroki związane z zawarciem małżeństwa są tu tylko pretekstem do portretowania psychiki bohaterów. Ważniejsze od tego, co się dzieje, są ich reakcje, zachowania, gesty oraz to, co sobie uświadamiają i czego o sobie się dowiadują.

W tym krótkim utworze znajdziemy i intrygę, i skandal, i obraz życia codziennego wyższych sfer towarzyskich. Narrator wciąga czytelnika w opisywaną rzeczywistość, co pozwala poczuć atmosferę dziewiętnastowiecznych wojaży.

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dnia 5 marca odbyły się pierwsze zajęcia w Centrum Interpretacji Zabytku z cyklu „ Droga na Listę UNESCO”.

W zajęciach biorą udział uczniowie z klasy 2B oraz prof. Hanny Pacek. Pierwsze spotkanie było poświęcone ustaleniu, co to takiego jest zabytek oraz dziedzictwo kulturowe. Pani Sylwia Kot, pracownik CIZ, zaproponowała nam bardzo ciekawe interaktywne zajęcia, które wprowadziły w tematykę projektu.

O tym, jak dobrze się bawiliśmy, możecie się przekonać, oglądając zdjęcia w galerii.

Następne spotkanie – 5 kwietnia. Wtedy też najpewniej rozpoczniemy przygotowania do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów w CIZ.

Klasa 2b

13 marca wybrani uczniowie Naszego liceum przygotowali Dzien Zdrowia. Przekazywali informacje o zaletach zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i regeneracji. Można było również kosztować przyniesione owoce i warzywa, fit ciasteczka, a brak płynów uzupełnić swieżym sokiem z pomarańczy i oczywiście nieocenioną wodą.
Poza walorami kulinarnymi uczniowie biorący udział w Dniu Zdrowia mogli poznać swoje BMI, piramidę żywienia, zawartość cukru w najbardziej rozpoznawalnych napojach na świecie, rozwiązać wiele ciekawych quizów multimedialnych, sprawdzić poziom swojej kondycji testem Ruffiera, a przede wszystkim zdobyć wiele cennych informacji dotyczących codziennej profilaktyki zdrowotnej. W tym dniu, aby zapewnić uczniom jeszcze większą dawkę ruchu na przerwach były organizowane konkursy sprawdzające zdolności motoryczne pod bacznym okiem organizatorów i nauczycieli WF.
Dzień Zdrowia w Naszej szkole obchodzony jest przed każdą rocznicą powstania Światowej Organizacji Zdrowia (7 kwietnia). 

A. Rosik

Dnia 11 marca wraz z Profesor Mariolą Półgrabią wybraliśmy się na wydział biologii i chemii Uniwersytetu Warszawskiego.      Na miejscu podzieliliśmy się na trzy grupy i każda z grup zgłębiła wiedzę na temat trzech tematów. Obejrzeliśmy najstarszy      w Polsce zielnik, dowiedzieliśmy się jak powstaje i ile jest przechowywany oraz jak zmieniał się na przestrzeni wieków. Mogliśmy również dowiedzieć się jak poprzez promieniowanie rentgenowskie określa się skład chemiczny danych struktur          i zobaczyć ich zdjęcia spod mikroskopu jonowego. Poniżej przedstawiamy fotoreportaż z zajęć i mamy nadzieje, że jeszcze nie raz będziemy tam gościć!

Dnia 1 marca w sali C6 wraz z nasza nauczycielka Mariolą Połgrabią rozpoczęliśmy projekt komórka. W czterech grupach po kilka osób oglądaliśmy przygotowane wcześniej preparaty takie jak krew żaby, mięsień poprzecznie prążkowany konia, moczarkę, liść tulipana i wiele innych. Następnie grupami rysowaliśmy widok z pod mikroskopu na naszych kartkach w odpowiednich miejscach. W razie problemów z ustawieniem mikroskopu zawsze mogliśmy prosić o pomoc nauczyciela żeby praca szła sprawniej i szybciej. Wyciągniętym przez nas wnioskiem był fakt, że kształt komórki zależy od organizmu w którym się ona znajduje i jaka funkcje w nim pełni.

Czekajcie na dalsze wiadomości o postępach naszego projektu i nowe odkrycia wraz z fotoreportażem!

Dnia 7 marca uczniowie z naszej szkoły udali się na uroczystość rozdania nagród z konkursu katyńskiego. Uroczystość odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego. Spośród wielu drużyn biorących udział w konkursie, nagrody otrzymały dwie pary z naszej szkoły: za 2 miejsce - Daniel Rembelski i Szymon Kosiński z klasy II C, a także wyróżnienie Czarek Zakrzewski I Maciej Skowroński również uczniowie klasy II C.

Do konkursu przygotowywali: P. Tadeusz Bąk i P. Krzysztof Maksymow.

5 marca w naszej szkole odbył się finał konkursu Mistrz Mowy Polskiej. Finaliści zaprezentowali przemówienia na wybrany przez siebie temat. Jury w składzie: p. Dyrektor Marzenna Zaworska, p.Aleksandra Niewiadomska,      p. Sylwia Kantorska oceniało argumentację i organizację wypowiedzi, styl i język, sposób prezentacji.        Zwycięzcy to: 1 miejsce - Łukasz Grenda 1a, 2 miejsce - Monika Prusinowska - 1a, 3 miejsce - Gabriela Kotra. Nagrodę publiczności otrzymała Monika Prusinowska.

Gratulujemy naszym szkolnym mówcom.

W dniach 25.-2.2019 – 1.03.2019 silną grupą lubiącą zimowe sporty udaliśmy się do Białki Tatrzańskiej na białą szkołę. Głównym celem naszego wyjazdu była dobra zabawa i doskonalenie swoich umiejętności narciarskich oraz snowboardowych, nie zapominając przy tym o nauce. Każdego dnia spędzaliśmy 5 godzin na stoku z profesjonalnymi instruktorami, którzy swoim niesamowitym podejściem i zaangażowaniem nauczyli nas bardzo dużo. Nasze poczynania na stoku były nagrywane oraz odtwarzane wieczorami, co pomogło w eliminowaniu błędów i lepszej jeździe. Po powrocie ze stoku trenowaliśmy nasze umysły robiąc zadania z matematyki, a następnie doskonaliliśmy język angielski. Każdy przykładał się do zajęć w stu procentach. Wieczorami całą grupą graliśmy w różne gry i spędzaliśmy bardzo miło czas. Wszystko odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze, przez co każdy z uczestników z chęcią powtórzyłby ten wyjazd. Biała szkoła to idealna okazja do nauki jazdy na nartach lub snowboardzie, poprawieniu swoich umiejętności matematycznych i językowych oraz wspólnej integracji.

28 lutego 2019 r. na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana wyszyńskiego w warszawie przy ul. Kazimierza wóycickiego 1/3 odbędzie się konferencja wojewódzka „Komunikacja w przestrzeni publicznej i prywatnej”. W programie konferencji zaplanowano m.in. omówienie istoty i typologii zjawiska związanego z komunikacją oraz odpowiedzialności za stosowanie niezgodnego z ogólnie przyjętymi normami społecznymi i zabronionego prawem sposobu komunikacji. Do uczestnictwa w konferencji zaproszono również Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli w celu przedstawienia Państwu oferty zajęć/szkoleń/warsztatów, które mam nadzieję będą stanowiły źródło wsparcia w realizacji zajęć profilaktycznych z uczniami. Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00 (rejestracja uczestniw od godziny 9:00). zgłoszenia: http://kuratorium.waw.pl/konferencja-komunikacja

Informujemy również, że nasza klasa prowadzi badania i obserwacje dotyczące komórki. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Mariola Półgrabia