20161109 120857

Dnia 9 listopada 2016 r. w IV Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie miał miejsce pierwszy występ klasy I H, mający na celu przypomnienie wszystkim, jak ważny dla Polaków jest Dzień Niepodległości. Uczniowie przygotowali występ artystyczny zatytułowany "Aż do listopada 1918 roku...", nad którym czuwał pan profesor Tadeusz Bąk.

Całość rozpoczęła się piosenką "Przybyli ułani pod okienko", którą zaśpiewaa cała klasa I H. Następnie uczennica Laura Leśnik przywitała zgromadzonych na sali, a także pokrótce przedstawiła główny temat występu. Przypomniała również o wadze zbliżającego się święta i poprosiła wszystkich o zachowanie powagi. Zanim jednak oddała głos swoim koleżankom, wyrecytowała fragment Ksiąg Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego "Od początku świata aż do umęczenia narodu polskiego" Adama Mickiewicza. Po niej głos zabrała Pola Gil, która przybliżyła wszystkim początki pierwszej wojny światowej oraz czasy przed jej wybuchem. Wspomniała o rozbiorach i podziale Polski pomiędzy trzy państwa: Rosję, Niemcy i Austro-Węgry. W tym czasie na scenę wyszła trójka przedstawicieli państw zaborczych. Dyskutowali oni pomiędzy sobą, pokazując w ten sposób swoje porozumienie względem podziału Polski.

Po Poli głos zabrała Klaudia Ołdak, nakreślając sytuację Polaków podczas trzeciego rozbioru Polski. W trakcie jej przemówienia na środek sali wyszła grupka dziewcząt, będąca odzwierciedleniem społeczeństwa polskiego. Ubrane w szare, brudne stroje, ze zmęczonymi twarzami powoli weszły na środek sali, podtrzymując się wzajemnie przed upadkiem. Stanowiły one wyraźne potwierdzenie wypowiadanych przez Klaudię słów, na temat trudów życia w państwie będącym pod zaborami.

Podczas tego fragmentu występu, zakończonego recytacją wiersza "Oblicze ojczyzny" Tadeusza Różewicza, w wykonaniu Leny Rudnickiej, publiczność mogła lepiej zrozumieć sytuację Polski, a także uświadomić sobie, dlaczego nasi rodacy tak bardzo pragnęli niepodległości. W jasny i obrazowy sposób klasa I H pokazała dzieje Polski i jej mieszkańców, a także stosunek zaborców do naszego kraju.

Następnie Klaudia opowiedziała o nadziei, która zrodziła się w sercach Polaków podczas I wojny światowej. Słowami pełnymi wiary mówiła o naszej gotowości do walki o ojczyznę. Nasi rodacy, choć rozproszeni w tamtych czasach, zjednoczyli się we wspólnym marzeniu, jakim była niepodległa Polska. Pełni tej samej wiary, uczniowie klasy I H zaśpiewali dobrze znaną piosenkę "Legiony", a część widowni przyłączyła się do nich, pozwalając, by słowa rozbrzmiewały głośno w całej sali.

Przyszła kolej na wspomnienie bohaterów wojennych i ich dokonań. Pierwszy z nich, Józef Słowiński, który działał jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, był członkiem Armii Księstwa Warszawskiego. Całe swoje życie poświęcił walce o ojczyznę, choć nie brał udziału w wojnie. Drugi, Józef Piłsudski, znany dowódca I Brygady Legionów, a po wojnie pierwszy naczelnik państwa. Działacz niepodległościowy, który wywarł decydujący wpływ na kształtującą się politykę Polski. Klasa I H w swoim występie opowiedziała o ich zasługach i dokonaniach, podkreślając ich znaczenie. Wszakże to dzięki takim ludziom Polacy potrafili odbudować swój kraj.

Niestety I wojna światowa pochłonęła miliony ofiar, o czym także wspomniano. Wymieniono liczbę poległych osób, których było zatrważająco wielu, opowiedziano również o straszliwych skutkach wojny dla tych, co pozostali przy życiu. Były to bardzo ponure informacje, sprawiające, że w głowie człowieka pojawiały się myśli: "jak dobrze, że mnie wtedy nie było". Jednak wymienienie tych informacji nie było prawdziwym celem klasy I H. Zaraz po ich podaniu, uczniowie uzmysłowili wszystkim, że to dzięki poświęceniu żołnierzy i pracy ludzi możemy teraz żyć w wolnym kraju. Powinniśmy pamiętać o nich, a także dziękować za to, że możemy żyć w lepszym świecie. Klasa I H wyraziła swoje podziękowania w dwóch utworach wykonanych przez uczennicę Julię Jaroszewską. Najpierw nasza koleżanka zaśpiewała przejmującą piosenkę "Dziś idę walczyć mamo", po której rozbrzmiały gromkie oklaski uznania, a następnie wyrecytowała wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Poległym".

Na koniec klasa I H wspomniała o powrocie Polski na mapę Europy i oficjalnym ogłoszeniu niepodległości. Pełni radości, wykrzyknęliśmy słowa "Jeszcze Polska nie zginęła!", przy akompaniamencie oklasków widowni. Wysłuchano jeszcze kilku piosenek związanych z I wojną światową i wspólnie z zaproszonymi gośćmi odśpiewano je na zakończenie występu.

Całość okazała się ogromnym sukcesem, z którego klasa I H może być dumna. Ujawniło się wiele talentów wokalnych i recytatorskich, dzięki którym wzrosła wartość artystyczna przygotowanego występu. Temat odzyskania niepodległości przez Polskę przedstawiono w oryginalny sposób, pełny poezji i muzyki. Pięknie opowiedziano historię dążenia do wolności narodu polskiego, by na końcu wszyscy mogli lepiej zrozumieć, dlaczego to właśnie 11 listopada jest dla nas tak ważnym dniem.

                                                                                                                                                  Patrycja Połaska
                                                                                                                                                      klasa I H