chrzes

W tym roku w całym kraju obchodzimy rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski. Temu wydarzeniu towarzyszą różnego rodzaju imprezy nie tylko kościelne i państwowe, ale także samorządowe i… szkolne. Nasze liceum również włączyło się w obchody jubileuszu i 22 kwietnia zorganizowało debatę, do udziału w której zaproszeni zostali uczniowie z Liceum im. Powstańców Warszawy. Dyskusja miała charakter debaty oksfordzkiej (biorą w niej udział dwa kilkuosobowe zespoły prezentujące przeciwstawne poglądy na dane zagadnienie) i wymagała od uczniów wykazania się znajomością historii średniowiecznej, szczególnie czasów panowania Mieszka I, a także skłaniała do formułowania wypowiedzi argumentacyjnych. Po ponadgodzinnej dynamicznej walce na bardziej i mniej trafne argumenty, cięte riposty i dowcipne komentarze jury zdecydowało, że zespół reprezentujący Liceum im. Powstańców był bardziej przekonujący niż zespół Mickiewiczaków. Tym razem zwyciężyli nasi przeciwnicy. Wszyscy uczestnicy debaty otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk pani Dyrektor Marzenny Zaworskiej. Na zakończenie szkolnych obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski obejrzeliśmy przedstawienie ukazujące początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich, które przygotowały klasy I A i II C we współpracy z panią Hanną Pacek i panem Piotrem Gisickim. Na następny jubileusz przyjęcia przez Polskę Chrztu trzeba będzie poczekać pięćdziesiąt lat. (Zdjęcia)