W środę 20 kwietnia naszą szkołę odwiedził Polsko-Turecki Teatr Cieni (tur. Karagöz) w składzie: Umut Nebioğlu i Albert Kwiatkowski. Przyjemność i możliwość uczestniczenia w krótkim wykładzie o jego genezie oraz w samym przedstawieniu zatytułowanym „Huśtawka” mieli uczniowie klasy II c. Jak dowiedzieli się w trakcie wykładu, pochodzenie Karagöza jest pewną tajemnicą, aczkolwiek przypuszczalnie teatr cieni dotarł do Turcji poprzez kupców arabskich ok. XVI wieku lub, co uznawane jest za bardziej prawdopodobne, po podbiciu Egiptu przez sułtana Selima I Groźnego. Po ciekawym przedstawieniu nadszedł czas zadawania pytań. Uczniowie dowiedzieli się między innymi: ile czasu trwa stworzenie jednej lalki do przedstawienia (dla zainteresowanych: jest to okres co najmniej tygodnia), jak artysta poznał swojego mistrza (bowiem tej sztuki nie uczy się w szkołach). Na sam koniec aktorzy zostali nagrodzeni oklaskami i złożyli podpisy w księdze gości.

Turecki Teatr Cieni1