W dniach 21-23 marca uczniowie klas I, II i III wraz z panią katechetką Magdaleną Otłowską-Witoś uczcili pamięć żołnierzy wyklętych, zwiedzając niezwykłą wystawę plenerową poświęconą tym, których przez lata wykreślano z kart historii Polski.

36 krzyży umieszczonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy Alei Stanów Zjednoczonych w Warszawie stało się dla zwiedzających symbolem, który "przemawia bardziej niż tysiąc słów". Na każdym z nich umieszczone było zdjęcie żołnierza, fakty z życiorysu oraz informacje dotyczące jego męczeńskiej śmierci.

onierze wykleci

Uczniowie z przejęciem i wzruszeniem zapalali znicze przed wizerunkami m.in. Danuty Siedzikówny "Inki", Jana Rodowicza "Anody", Witolda Pileckiego i innych. Modlili się również w intencji Ojczyzny i tych, którzy oddali za nią życie.

Autorem pomysłu i wykonawcą tej przejmującej wystawy, zatytułowanej "Żołnierze Wyklęci Żołnierzami Niezłomnymi", jest pan Paweł Zalewski, Radny Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy, który od lat z wielką pasją kultywuje pamięć polskich bohaterów i podejmuje liczne działania upamiętniające wydarzenia z historii Polski. Doceniając Jego działalność, Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w 2016 r. uhonorowała go medalem "Pro Patria", przyznawanym za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

zolnierze wykleci5

Zwiedzając wystawę, młodzież naszego Liceum dokonała zatem nie tylko głębokiej refleksji historycznej, ale dzięki panu Pawłowi Zalewskiemu nauczyła się również, na czym może polegać patriotyzm we współczesnej Polsce. (Galeria)