20170313 105052

Ponad trzystu uczniów warszawskich szkół licealnych w tym klasa II B z naszej szkoły uczestniczyło 13 marca br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w konferencji „KATYŃ. 5 MARCA – DZIEŃ PAMIĘCI”. Jako pierwszy głos zabrał dr Witold Wasilewski. Historyk IPN przedstawił uczniom historię zbrodni katyńskiej, omawiając jej podłoże polityczne, zaś socjolog dr Barbara Fedyszak-Radziejowska mówiła o pamięci o zbrodni katyńskiej i o tym, jaką rolę pełni ona w budowaniu naszej tożsamości narodowej i naszego patriotyzmu.

Następnie uczniowie wysłuchali pani Marii Gabiniewicz, która we wzruszających słowach opowiedziała wojenne losy swojej rodziny. Wojna zburzyła spokojne życie 6-letniej dziewczynki i rozproszyła po świecie jej rodziców i czterech braci. Ojciec Pani Marii zginął w 1940 r. w ZSRR. Do tej pory nie odnaleziono miejsca jego pochówku (prawdopodobnie jest na nieznanej dotąd
tzw. Białoruskiej Liście Katyńskiej).

W drugiej części konferencji uczniowie obejrzeli program słowno-muzyczny, którego treść przygotowano w oparciu o listy jeńców katyńskich i ich rodzin odnalezione w mundurach w czasie pierwszej ekshumacji w 1943 r. Poezję recytowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, a utwory muzyczne wykonała Weronika Zdzieborska, uczennica naszej szkoły.